A projekt kezdeményezője és kivitelezője a RNP Romsilva - Kovásznai Erdészeti Igazgatóság a CovAlpin együttműködésével
A bükk fa (Fagus sylvatica)
Morfológiai leírás és biológiai jellemzők
Ez egy I-es méretű fa, 40 m magasra és 2 m törzsátmérőre is képes, bár általában 25-35 m magas, törzsátmérője 1,5 m magas, impozáns, kérge sima, fehéresszürke. Egy 10 éves csemete körülbelül 4 m magas lesz. Élettartama 150-200 év, bár néha 300 évig is él.
Termései: barnák, háromszög alakúak, két tüskés kapszula van, vörösesbarna színű, dzsirnek vagy diónak nevezik, ami ősszel, októberben jelenik meg és ehető;
Levelei: élénk sötétzöld lombhullató, szőrrel borított, enyhén kiszélesedett, ovális alakúak, szaggatott szélűek, hegyes hegyűek, ősszel a levelek színe téglasárgára változik, de a levelek egy része addig marad a fán tavaszig.
Gazdasági és ökológiai jelentősége és felhasználása:
A makkot, a bükkfa termését már ősidők óta használták bizonyos olajhoz, de sertések etetésére is (a vaddisznók is nagyra értékelik).
A bükk kérgét lázcsillapítóként és keserű tonikként használják, ez a kinin egyik európai megfelelője a fűzfa kéregével együtt.
A bükkkátrányt egyes bőrbetegségeknél, valamint légúti megbetegedések gyógyítására vagy azok tüneteinek enyhítésére használják.
A bükkfát nagyra értékelték és tartják. Tűzifaként különleges minőségű, kevés füsttel és meglehetősen magas hőmérsékleten ég, korábban ipari kemencékben használták, például üveg- vagy vasgyártásban. Az építőiparban és a nem építőiparban egyaránt nagyra értékelték a bútorok ellenállóságának, a szálak finomságának és kellemes színének köszönhetően.
Tudtad?
- a bükkfa 4-5 évente egyszer több termést (gir) terem, így az állatok nem tudják mindet elfogyasztani, így az erdőt állandósítani;
- a bükkfák hatalmas földalatti gyökerekből és gombákból álló hálózatot alkotnak, amelyek fák százait kötik össze, több száz km-es pókhálót alkotnak, amelyen keresztül az idős fák és a facsemeték kommunikálnak egymással, szén-, nitrogén- és vízanyagot juttatva el hozzájuk, redukálják a gyökereik utat engednek a fiataloknak, és közvetlenül haláluk előtt szén-dioxidot és kémiai jeleket továbbítanak, amelyek erősítik a közösséget;
- Európa legnagyobb bükköse a Semenic Nemzeti Parkban, a Cheile Caraşuluiban található;
- megközelítőleg 200 különböző gombafaj nő a bükkön, amelyek közül néhány ehető is;
- a bükkfa könnyen korhadhat, ha nem védi a saját kérgéből készült kátrány;
- Romániában a Gorj megyei Câmpu lui Neag településen található egy úgynevezett „bükk-luc”, egy 45 éves fa, amely tulajdonképpen bükkből és lucfenyőből származik;